Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Architecten presenteren zich in China

16 oktober 2009, 15:27
Nu de Nederlandse architectuursector zich door de economische crisis in zwaar weer bevindt, kijken architecten steeds vaker over de grens. Veel ogen zijn op China gericht, waar nog altijd veel gebouwd wordt. Onder de titel Dutch Design Works presenteren vijftien toonaangevende Nederlandse architectenbureaus zich dit weekeinde in Shanghai.

Rob Willemse van Wiel Arets Architecture is in de eerste plaats geïnteresseerd in de impuls die in China plaatsvindt. Zijn bureau werkt al in Duitsland, Zwitserland en Spanje en wil nu ook onderzoeken welke mogelijkheden China biedt. ,,Vijf jaar geleden was ik ook in Shanghai. Wat er sindsdien gebouwd is, daar doen we in Nederland vijfentwintig jaar over.”

Nederlandse architectenbureaus staan er belabberd voor, zo bleek begin deze maand uit onderzoek van de Bond van Nederlandse Architecten. Sinds vorig jaar zijn de orderportefeuilles in de branche met 43 procent geslonken. Een derde van de 15.000 architecten en bouwkundig tekenaars dreigt daardoor werkloos te raken.

Ook architectenbureau SeARCH heeft een ontslagronde achter de rug, zegt architect Bjarne Mastenbroek. ,,Terwijl de vraag in Nederland opdroogt, houden buitenlandse opdrachten ons bedrijf overeind.”

Mastenbroek is in China uit ‘pure nieuwsgierigheid’, zegt hij. Wat Nederlandse architecten in China kunnen toevoegen is volgens hem ‘intiemere en intelligentere stedenbouw dan de patsboem-architectuur die je hier overal ziet’.

Het aantal Nederlandse architectenbureaus in China groeit gestaag. Het succes kan deels worden verklaard door de sterrenstatus van Rem Koolhaas, die onder meer het hoofdkantoor van de Chinese staatstelevisie in Peking ontwierp.

Ook bureaus als KOW, KuiperCompagnons en MVRDV, allen aanwezig op de expositie, hebben laten zien in China grote opdrachten te kunnen binnenhalen.

Bij gebrek aan opdrachten in Nederland vestigde Vincent de Graaf zich in 2005 met AIM Architecture in Shanghai. Inmiddels heeft hij zestien werknemers. ,,Onze grootste kansen liggen in de kleinere steden'', zegt De Graaf, ,,Daar staat een nieuwe generatie vastgoedinvesteerders op die echt interessante gebouwen wil neerzetten.”

De expositie in Shanghai wordt georganiseerd door Dutch Design, Fashion and Architecture (DDFA), een nieuwe overheidsorganisatie die de Nederlandse creatieve industrie in het buitenland moet promoten. DDFA investeert in Nederlandse architecten die naar China willen, zegt directeur Christine de Baan.

Vanaf januari 2010 kunnen ze onder meer tegen gereduceerd tarief een ruimte huren in een gezamenlijk kantoorpand in Shanghai, waar ook juridische ondersteuning wordt geboden.

De Baan: ,,Een eenmalige expositie is natuurlijk leuk, maar wij willen Nederlandse architectenbureaus helpen hier duurzame relaties op de bouwen.”

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Arons en en Gelauff laat zich voor ontwerp woongebouw inspireren door Steltman-stoel

Gisteren, 13:23

Monoliet van Space Encounters dient kunstverzameling

Gisteren, 10:40

De Playlist: stil buiten dansen met Jurgen van der Ploeg

Gisteren, 09:15

‘Regeneratieve Architectuur’ is thema van Architect@Work in Rotterdam

Gisteren, 09:00

Gelderland wijst miljoenen toe voor opstarten nieuwbouwprojecten

Gisteren, 14:38

Kabinet steekt 450 miljoen euro in ondergrondse waterstofopslag

Gisteren, 11:11

Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar

3 juli, 1:05

SER stelt nieuwe organisatie voor om stikstofdoelen te halen

3 juli, 9:31

BNO opent voordrachtsronde voor vernieuwde Piet Zwart Prijs

2 juli, 2:34

Onderzoekers verwachten sterke toename woningbouw

2 juli, 10:13
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan