20-5-2011 - 14:24Amsterdam ziet hoogbouw als een belangrijk middel voor binnenstedelijke verdichting. Dat blijkt uit de Hoogbouwnota die het hoofdstedelijk college van B&W deze week heeft aangenomen.
Amsterdam voorziet een prominente rol voor hoogbouw bij het creëren van 70.000 nieuwe woningen tot 2040. De stad zet in op binnenstedelijke verdichting, zoals is vastgesteld in de onlangs gepresenteerde Structuurvisie 2040. De nieuwe woningen komen onder meer aan de Zuidas, de IJoevers op het Zeeburgereiland en in de stedelijke vernieuwingsgebieden.
Op deze plaatsen kunnen wat Amsterdam betreft meer hoge gebouwen verrijzen. “Hoogbouw tot zestig meter en soms hoger wordt gestimuleerd op de Zuidas, rond belangrijke verkeersknooppunten en langs de ringweg A10. Ook op sommige plaatsen langs het IJ is hoogbouw vanaf zestig meter gewenst”, meldt de gemeente.
Amsterdam spreekt in de nota ook van de inpassing van hoogbouw in de beschermde binnenstad en zelfs de grachtengordel, maar volgens een woordvoerder zal dit in de praktijk niet gebeuren. Mocht dit wel het geval zijn, dan moet dat ‘uiterst zorgvuldig gebeuren’, zegt de gemeente.
Markering
Amsterdam voorziet verder een rol voor hoge gebouwen als markering van plekken van stedenbouwkundige en economische waarde. Mits goed geplaatst, kunnen ze bepaalde plekken bijzondere aandacht geven, denkt de gemeente.
“De Rembrandttoren is van ver te zien”, geeft Amsterdam als voorbeeld. “Zo kan hoogbouw bijdragen aan de kwaliteit van het stadssilhouet.