Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Helmond gaat theater 't Speelhuis slopen

14 februari 2012, 9:14
De sloop van ‘t Speelhuis in Helmond is onvermijdelijk. Dat is de uitkomst van de commissievergadering van de gemeente Helmond maandagavond.

Burgemeester en wethouders hebben besloten om ’t Speelhuis volledig te laten slopen. Uit onderzoek op locatie blijkt dat de constructie van het door architect Piet Blom ontworpen theater door de brand volledig is verwoest.

Het onderzoeksrapport van de gemeente, verzekeringsexpert en contraexpert meldt: “De restanten van wat eens ’t Speelhuis was zijn total loss en moeten als verloren beschouwd worden.” Ook de monumentencommissie heeft vergaderd over het gebouw. Zij vindt unaniem dat “hetgeen wat ’t Speelhuis een monument maakte, door de brand is verdwenen.”

De gemeente meldt dat het gebouw technisch gezien niet kan worden herbouwd in de oorspronkelijke vorm. “Dit komt omdat bij herbouw voldaan moet worden aan het Bouwbesluit 2012. Daarnaast is het niet mogelijk om te bouwen op het bestaande funderingsplan.”

Abel Blom
Abel Blom, de zoon van Piet Blom, is woedend over het besluit. “De gemeente Helmond is de enige die zegt dat het gesloopt moet worden, en dat ook kan zeggen, want zij heeft het onderzoek geheel binnen de eigen gelederen uitgevoerd. Ik wilde met de oorspronkelijke constructeur en aannemer een eigen onderzoek doen, maar dat werd geweigerd. Alleen ik mocht er even doorheen lopen.”

Blom kwam tijdens dat moment tot hele andere conclusies. “Ik heb tegen wethouder Jan van den Heuvel gezegd dat het totale onzin is om het te moeten slopen. Ook een expert die ik er over heb geraadpleegd, was het daarmee eens.” Vanuit de gemeente bleef het volgens de architect echter stil.

Blom vreest de gevolgen van een sloop van het theater en de buitenring. “Het Speelhuis en de kubuswoningen vormen een onlosmakelijk geheel. Mijn vader heeft het bedoeld als een combinatie van wonen en theater. Als je het hart weghaalt, houd je alleen een woud van paalwoningen over.”

Volgens Blom zal het complex hiermee zijn prominente uitstraling verliezen en mogelijk in de verdrukking komen door de overige bebouwing. “Straks verwordt het tot een achterbuurtje.”

De architect wil eerst opheldering van de wethouder en de monumentendienst van gemeente en Rijk over het besluit, voor hij tot eventuele verdere actie overgaat.

De sloopvergunning voor ’t Speelhuis is inmiddels aangevraagd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Voorlopig ontwerp cultuurcluster Berlijnplein in Utrecht gepresenteerd

Gisteren, 15:27

Universiteitscampus Spui in centrum Den Haag in gebruik genomen

Gisteren, 13:58

Amsterdam wil hiphopcentrum realiseren in stadseel Zuidoost

Gisteren, 10:46

Menselijk contact, licht en lucht staan centraal bij appartementencomplex van SO-IL

26 maart, 2:47

‘Transformatie en optoppen levert tienduizenden woningen en klimaatwinst op’

Gisteren, 11:53

Zeeuwse Staten willen inspraak inwoners op groeiplan provincie

Gisteren, 09:30

Minister: meer geld nodig voor Warmtefonds voor duurzamere woning

26 maart, 12:29

Kadaster: nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers

26 maart, 9:35

SER adviseert kabinet: wees standvastig in verduurzamingsbeleid

25 maart, 11:03

Omzet Ballast Nedam gestegen, ook orderboek groeit

24 maart, 1:20
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan