Ontwikkelaars verkopen 22 procent meer huizen

28 februari 2006, 20:41
Toch blijft bouwmarkt fragiel tegen achtergrond discussie renteaftrek

De woningmarkt heeft een prima verkoopjaar achter de rug. Het aantal verkochte nieuwe huizen steeg in 2005 met 22 procent. En ook de bouwproductie is in vergelijking met voorgaande jaren fors toegenomen. De verwachting is dat er dit jaar meer dan 80.000 nieuwe huur- en koopwoningen worden opgeleverd, waarmee de ambitie van minister Dekker om de bouwproductie aan te jagen dus eindelijk en net op de valreep is gelukt. Maar tegelijk is de Nederlandse woningmarkt ook kwetsbaar en moet zeker niet lichtvaardig worden gedacht over bijvoorbeeld een rentestijging of een beperking of aanschaffing van de renteaftrek.
Dit constateert NVB Vereniging voor ontwikkelaars & bouwondernemers naar aanleiding van de Thermometer Koopwoningen voorjaar 2006. Uit deze halfjaarlijkse rapportage blijkt dat de koopwoningenmarkt ondanks het zwakke economische klimaat fier overeind is gebleven. De gezamenlijke ontwikkelaars en bouwondernemers verkochten in 2005 22 procent meer nieuwe huizen. Waarmee de totale geldsomzet van nieuwe koopwoningen steeg tot 12 miljard euro.

De reden dat de koopwoningenmarkt het nu opvallend goed doet komt vooral door de historisch lage rentestand. Over de laatste vijf jaar zijn de hypotheektarieven zelfs ruim veertig procent gezakt, waardoor meer dan compensatie werd geboden voor de koopkrachtverliezen en het nog altijd zwakke consumentenvertrouwen in Nederland. Net als de grote banken verwacht NVB overigens niet dat de rente nog dit jaar fors zal stijgen. NVB rekent voor dit jaar dan ook op een aanhoudend positieve ontwikkeling van de woningmarkt met een prijsstijging van 2½ procent voor nieuwe en bestaande woningen.

Maar deze gunstige vooruitzichten kunnen, zo blijkt uit de Thermometer, toch niet verhullen dat er voor de langere termijn geen onzekerheden zijn. Zo bedreigt het Besluit Luchtkwaliteit diverse bouwlocaties, met stagnatie van de bouwproductie als gevolg. Maar een nog grotere onzekerheid is de toekomst van de hypotheekrenteaftrek. De discussie hierover lijkt in volle gang te komen en NVB verwacht dat fiscale maatregelen zeker onderwerp van gesprek zullen worden bij de kabinetsformatie van volgend jaar.

NVB waarschuwt dat op dit vlak zeker geen lichtvaardige beslissingen mogen worden genomen. Uit berekeningen in de Thermometer blijkt namelijk dat bij een volledige afschaffing de huizenprijzen binnen vijf jaar met ongeveer 100.000 euro zullen dalen. En zelfs wanneer de renteaftrek in gelijke stappen over een langere periode wordt afgebouwd, moet vijf jaar na de eerste maatregel nog steeds op een prijsdaling van 20.000 euro worden gerekend. Voor de woning- én bouwmarkt zal dit echter desastreus zijn. Niet alleen komt hierdoor de nieuwbouwkoopwoning zelf in het nauw maar staat vooral ook de bouw van sociale huur- en koopwoningen op de tocht. Immers, de grondkostensubsidies voor deze type woningen worden nu grotendeels betaald via de grondprijs van een nieuwe vrije sector koopwoning. Ook menig gemeentebegroting zal onder druk komen te staan omdat uit de grondopbrengsten van de koopwoning nu zaken als het verzorgingshuis, openbaar zwembad en tal van andere voorzieningen worden bekostigd. Kortom, fiscale ingrepen zullen de volledige werkgelegenheid in de bouw en aanverwante sectoren raken omdat de totale bouwproductie zwaar zal krimpen.

In een brief aan o.a. de ministers Dekker van VROM en Zalm van Financiën en de fracties van de politieke partijen dringt NVB er - vooruitlopend op de verkiezingen - met klem op aan de woningmarkt toch vooral stabiel te houden. Lichtvaardig genomen beslissingen hebben verstrekkende gevolgen voor de woningmarkt, de werkgelegenheid en daarmee dus voor de totale Nederlandse economie. Zeker als de rente onverhoopt weer sterk mocht stijgen is het leed anders niet te overzien. "Het is een fabeltje te denken dat dan alleen de 'rijken' getroffen zullen worden door fiscale ingrepen. Maar omdat alles met alles samenhangt op de woningmarkt zullen juist ook jongeren en startende huurders getroffen worden. Eigenlijk is de nieuwbouwkoopwoning nu de drager van alles. Wie daar éénzijdig het mes inzet, overziet de consequenties niet", aldus NVB.

Bron: NVB

Andere nieuwsberichten

'Vakantiewoonbuurt' Happy Days wint Gemma Smid Architectuurprijs Zoetermeer 2025

Gisteren, 14:39

Open Kaart ontwerpt erf voor gebiedscoöperatie

Gisteren, 13:00

Jubileumeditie 25-jarig AFFR start met speelfilm The Great Arch

Gisteren, 11:30

Zeven biobased woningen op de plek van een voormalig tuincentrum

Gisteren, 10:22

ING en Rabobank stoppen 200 miljoen euro in Nationaal Warmtefonds

Gisteren, 11:58

Steeds meer vakantiewoningen aan de kust, vooral in Zeeland

1 september, 3:27

Gasgeneratoren in Utrecht om overbelasting stroomnet te voorkomen

1 september, 11:40

Amsterdam schrijft tender uit voor eerste kavels Pampusbuurt op Strandeiland

29 augustus, 1:47

Vrees voor windparken in Groene Hart, oproep tot actie

29 augustus, 10:29

Verkoopgolf van huurwoningen houdt aan

28 augustus, 1:53
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan